MASAŻ A EMOCJE

Masaż ma ogromny wpływ nie tylko na nasze ciało, ale również na naszą psychikę i emocje.

Odpowiednio wykonany stymuluje przewodnictwo bodźców do układu nerwowego oraz mięśniowego, a także stymuluje wydajność pracy innych narządów. Masażem wpływamy na samopoczucie, stan emocjonalny, ale przede wszystkim możemy oddziaływać na obszary ciała, w których emocje i stres zapisywane są w strukturze mięśnia. Świadczy o tym zwiększone napięcie mięśniowe oraz żywa reakcja fizyczno-emocjonalna podczas bodźcowania mięśnia.

Poprzez masaż usuwamy uczucie stresu z ciała, a także oddziałujemy na stan psychiczno-emocjonalny. Długofalowo jesteśmy w stanie wpływać nawet na stan psychiczny osób z depresją.

Masaż to bodziec mechaniczny który wywołuje w organizmie człowieka liczne zmiany i reakcje o charakterze miejscowym i ogólnym. Podwyższa temperaturę tkanek, poprawia funkcję przepływu krwi, a także podnosi wydajność pracy serca. Stymuluje ośrodkowy, obwodowy i co nas najbardziej interesuje autonomiczny układ nerwowy. Masaż może być wykonany na wiele sposobów w zależności jaki efekt chcemy uzyskać. Możemy wpływać na organizm relaksacyjnie, pobudzająco, stymulująco oraz wręcz destruktywnie w znaczeniu pozytywnym. Jest to burzenie patologicznego wzorca, negatywnie oddziałującego na stan psycho-fizyczny człowieka. W takim przypadku organizm doznaje silnych bodźców, które resetują psychikę poprzez ekspresję, wyrzut rozmaitych stanów emocjonalnych pod postacią śmiechu, płaczu, agresji, dreszczy, rozdrażnienia, a nawet złości czy irytacji. Niektórym pacjentom robi się gorąco, duszno, dostają mdłości. Często towarzyszy temu uczucie zimna oraz pod koniec zabiegu pojawiają się drgawki. Po tego typu masażu często mamy do czynienia z dużym rozbiciem psychicznym. Dojście do siebie po zabiegu często wymaga dłuższej chwili, odpoczynku czy wypicia ciepłej herbaty.

Taka reakcja związana jest z funkcją termoregulacyjną układu krążenia, na który masaż oddziałuje. Bodźce dawkowane podczas masażu powodują zwiększenie przepływu krwi przez naczynia skóry i wtedy jest ciepło, a kiedy już tych bodźców nie ma następuje szybka utrata ciepła, która jest chwilowa ponieważ mechanizm termoregulacyjny szybko reaguje.

Dochodzę do wniosków, że wszystkie te reakcje są objawem między innymi głębokiego oczyszczania energetycznego. Podczas masażu pobudzamy odpowiednie obszary mózgu, które uruchamiają taką reakcję. Z ciekawością obserwuję odczucia pacjentów i wspieram ich w każdej tej reakcji.

''I'd like to see people treating their own back pain in the same way they approach dental care od washing their hands. It should be just automatic.''
ROBIN MCKENZIE