Adres:

02-797 Warszawa ul. Trakt leśny 66

[tabby title=”Choroby cywilizacyjne”]
Szeroko rozumiana cywilizacja zachodu zawierzając „mędrcy: szkiełku i oku” oddaliła bardzo mocno swych obywateli od mechanizmów wiążących ich ciała z naturalnym ekosystememUntitled-1 planety. W imię postępu zdewastowany został przy okazji również sam ekosystem.
W efekcie powstał masowy problem zdrowotny przejawiający się w różnorodnych symptomach nazwanych chorobami cywilizacyjnymi. Nazwa ma sugerować, że choroby te są jakoby kosztem jaki trzeba zapłacić za postęp.
Z punktu widzenia wspomnianego mędrca, który szuka naukowych metod leczenia tych chorób sprawa nie wygląda zbyt dobrze i nie powinien być on z siebie zadowolony.

Pomimo wielkich nadziei pokładanych w postępie do dziś nie udało się wyleczyć ani jednej choroby cywilizacyjnej. Lista jest dość przygnębiająca. Oficjalnie nie potrafimy wyleczyć chorób serca i układu krążenia, cukrzycy, chorób autoimmunologicznych, alergii nie wspominając nawet o nowotworach. Medycyna wobec nich jest niemal bezradna, stosując chemiczne regulacje, podtrzymania, namiastki, protezy i eliminacje części bądź całych organów.
Niestety zachorowalność, szczególnie na nowotwory wciąż rośnie i dziś bez skrępowania przewiduje się, że za kilka już lat co trzeci Polak będzie chorował na nowotwór. Tymczasem likwiduje się po prostu objawy. Bez względu na to czy etiologia jest określona, niejasna czy nieznana mędrzec zabiera się tylko za objawy. Na jego usprawiedliwienie przemawia tylko fakt, że często te działania ratują życie. A co z przyczynami?

Do chorób cywilizacyjnych można zaliczyć:

CHOROBY CYWILIZACYJNE
NOWOTWORY
CUKRZYCA
OTYŁOŚĆ
OSTEOPEROZA
CHOROBY ALERGICZNE
CHOROBY SERCOWO – NACZYNIOWENadciśnienie tętnicze
Stabilna choroba wieńcowa
Zawał serca
Miażdżyca 
CHOROBY UKŁADU ODDECHOWEGOPOCHP - Przewlekła obturacyjna choroba płuc
Astma oskrzelowa
CHOROBY UKŁADU POKARMOWEGOChoroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
Choroba refleksowa przełyku
Żylaki odbytu
Biegunka
Zaparcia 
PROBLEMY PSYCHOLOGICZNE, DEWIACJE SPOŁECZNEPracoholizm
Uzależnienie od Internetu
Narkomania
Alkoholizm,
Anoreksja, bulimia
Depresja i inne choroby afektywne
Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, natręctwa
Wypalenie zawodowe
CHOROBY ZAKAŹNEAids
Gruźlica

[tabby title=”Przyczyny Chorób”]

Untitled-1Powiedzmy sobie szczerze, wszyscy jesteśmy po trochu hedonistami.
Każdy woli ułatwić sobie życie więc chodzi czasami na skróty. Ta postępowa cywilizacja wymaga od nas dużego wysiłku w samym dotrzymaniu jej kroku. Jesteśmy zapracowani,
szukamy odpoczynku i wygody. Smaczne posiłki stanowią często przyjemną nagrodę mającą osłodzić nam życie lecz regularna przyjemność przestaje nią być, staje się normą.
Najczęściej popołudniowo-wieczorną i tym większą, że niemal jedyną w całym dniu.

Powstające w ten sposób zaburzenia na tle insulinowym są jednym z czynników prowadzących do zespołu metabolicznego będącego ojcem kilku chorób i generatorem szeregu dziwnych dla pacjenta ale i lekarza symptomów.

Istotnym elementem tej układanki cywilizacyjnej jest również to co jemy i w jaki sposób.
Tak, sposób jedzenia ma istotny wpływ na przyswajalność . Z niewiadomego bowiem powodu, bez względu na stan uzębienia nie chce nam się gryźć. Na ogół po oderwaniu kęsa ruszamy trzy, cztery razy szczęką i staramy się go połknąć. Ponieważ jest to niełatwe, najczęściej go spłukujemy jakąś cieczą, często gazowaną i niewiarygodnie słodką. Rozcieńczone w ten sposób kwasy żołądkowe nie potrafią wstępnie rozłożyć białka do dwu, trzy-peptydów ponieważ enzymy rozkładające białka w żołądku są aktywne w bardzo niskim PH. Przy okazji amylazy ślinowe nie zawieszają swojej działalności w żołądku prowadząc do fermentacji i wzdęć. Nieprawidłowo przetworzona przez żołądek treść trafiając do jelita cienkiego gdzie odbywa się pozyskiwanie składników odżywczych w dużej mierze jest nieprzyswajalna bowiem kosmki jelitowe potrafią zaabsorbować tylko składniki w formie koloidalnej. W ten sposób przez układ pokarmowy przesuwa się substancja zatruwająca organizm produktami fermentacji i gnicia.
W wyniku obniżonej przyswajalności po jakimś czasie dochodzi do niedoborów mających wpływ również na stan mięśni gładkich a więc i jelita. Obniżona elastyczność jelit prowadzi do spowolnienia ruchów perystaltycznych co stanowi negatywne sprzężenie zwrotne i problem się nasila. Pamiętajmy, że tętnice i serce to również mięśnie gładkie. Warto byłoby wspomnieć o tym, że zaburzony metabolizm de-reguluje gospodarkę hormonalną
i immunologiczną prowadząc do recyrkulacji różnych metabolitów, których depozyty zaburzają np. krążenie co potocznie nazywamy miażdżycą. Problemów wynikających tylko ze wspomnianego faktu jest dużo więcej, ale byłby to materiał na grubą książkę pt. „Fizjologia człowieka”.

Untitled-1Warto jednak wspomnieć chociaż
o substancjach chemicznych towarzyszących nam niemal na każdym kroku, ponieważ znajdują się one
w naszym obecnie „naturalnym środowisku”. Przedmioty codziennego użytku, kosmetyki, środki czystości itd. Jeśli jednak przyjrzymy się substancjom chemicznym w żywności sprawa staje się śmiertelnie poważna. Dosłownie.
Codziennie spożywamy takie substancje jak stabilizatory, emulgatory, barwniki
i pigmenty, polepszacze, wzmacniacze smaku, konserwanty, substancje słodzące, peklujące, zagęszczacze i regulatory, garbniki.
To dodajemy świadomie w procesie produkcji lecz pozostają jeszcze do wymienienia środki ochrony roślin i toksyny, które przedostają się do żywności ze środowiska jak np. dioksyny. Dodajmy jeszcze do listy antybiotyki i sztuczne hormony wzrostu, które są stosowane w hodowlach.

Warto zdać sobie sprawę, że nauka długo jeszcze nie wymyśli tabletki, która byłaby w stanie zniwelować skutki wyżej opisanych prekursorów chorobowych. Wprowadzając wciąż nowe farmaceutyczne środki chemiczne coraz głębiej ingerujemy w systemy, których prawie nie rozumiemy. Żeby choć trochę zrozumieć skalę ignorancji, należy uświadomić sobie, że ogromną część pracy metabolicznej, odpornościowej i hormonalnej za organizm człowieka wykonują bakterie. Mamy ich w ciele miliony razy więcej niż własnych komórek. Stanowią niemal integralne układy metaboliczne naszego ciała. Powinniśmy w takim razie brać również pod uwagę ich strukturę genetyczną. Człowiek ma 23 000 genów lecz nosi w sobie 10 milionów genów własnych bakterii. Ingerując w ten świat doprowadzamy do mutacji i uzłośliwienia lub całkowitej zagłady różnych populacji tych drobnoustrojów. Nauka zaledwie dotknęła tego zagadnienia.
Co zatem powinien robić człowiek uświadomiony ? Przede wszystkim profilaktyka. O tym jak ma ona wyglądać jak
i o podejściu do już istniejących chorób cywilizacyjnych piszę w innych działach naszej witryny.

[tabby title=”Poradnia Ch. Cywilizac.”]

W Poradni Chorób Cywilizacyjnych i Onkologicznych przy Centrum R Medica specjalizujemy się
w diagnozowaniu przyczyn chorób cywilizacyjnych i zabiegach opartych na naturalnych metodach terapeutycznych wspierających terapie medyczne. Stosowane zaawansowane technologie i najnowocześniejsze metody diagnostyczne z zakresu medycyny konwencjonalnej i komplementarnej oraz czerpanie z mądrości medycyny Wschodu, wspomaga pacjentów w niwelowaniu problemów zdrowotnych i zapobieganiu im.

Jesteśmy w stanie bardzo precyzyjnie zdiagnozować przyczyny , dokonać analizy fenotypowej pacjenta, określić stan homeostazy organizmu, wiek biologiczny, typ metaboliczny, tendencje zdrowotne, nadmiary i niedobory, stan emocjonalny etc , a na tej podstawie stworzyć Indywidualny Plan Terapeutyczny określający cel i metody , którymi mamy go osiągnąć ( min: dieta spersonalizowana, program żywieniowy, pomoc psychologiczna, program aktywności fizycznej, pielęgnacji Ciała i Umysłu, program edukacyjny, program relaksacyjny, suplementacja, program oczyszczający Ciało i Duszę ….)

CELEM jest powstrzymywanie procesów degeneracji komórek i zachowaniu jak najdłużej adekwatnego wieku biologicznego.

Dr Radwański – specjalista medycyny żywienia  w chorobach przewlekłych i onkologicznych mówi że : „ … choroby układu krążenia, onkologiczne, otyłość, wypalenie zawodowe, alergie, natręctwa, cukrzyca, depresja i inne …
w większości z nich można doszukiwać się przyczyn w złych nawykach żywieniowych, niehigienicznym trybie życia, stosowaniem używek, zakażeniach patogenami, permanentnym stresie, niskiej aktywności ruchowej, czy żywności skażonej chemią – i dodaje :” Ważne jest , aby badać swój organizm i mieć świadomość zagrożeń , których możemy się ustrzec zanim będzie za późno”

Zdobyczne nieustannie rozwijającej się cywilizacji mają zarówno pozytywne strony, ale niosą również wiele negatywnych, w szczególności dotyczących lawinowo postępujących chorób cywilizacyjnych. Widocznymi elementami mającymi wpływ są : industrializacja, urbanizacja, motoryzacja, chemizacja rolnictwa. Równie niebezpieczne jednak są te absorbujące naszą uwagę i czas. Pośpiech, dążenie do sukcesu kosztem kontaktu
z naturą, wypoczynku, racjonalnego odżywiania, aktywności fizycznej , wpływa na nie radzenie sobie ze stresem, skłania do stosowania używek , a powtarzalne w długim czasie negatywne działania prowadzą do zaburzeń homeostazy organizmu w zakresie biochemii, fizjologii czy psychiki i doprowadzają do interakcji czynników środowiskowych (dyslipidemii) i rozwoju chorób cywilizacyjnych min: nadciśnienia tętniczego, chorób układu krążenia, otyłości, cukrzycy czy nowotworów.

Nasi specjaliści z różnych dziedzin: lekarze, fizjoterapeuci, psychoonkolodzy, rehabilitanci, pielęgniarki, dietetycy, terapeuci, trenerzy, pedagodzy itd. docierają do przyczyn problemów zdrowotnych stosując dokładny wywiad zdrowotny, gruntowne analizy laboratoryjne, konsultacje specjalistyczne, indywidualne, naturalne terapie eliminacyjne zmierzające do uzdrowienia i zharmonizowania pracy całego organizmu.

 

[tabbyending]