STABILITY CORE
Core to centrum naszego ciała. Prawidłową postawę utrzymujemy dzięki mięśniom głębokim tułowia, a także dzięki mięśniom płycej położonym, które odpowiadają za wyprostowaną pozycję (mięśnie posturalne). Są one gorsetem naszego tułowia.
Silny core utrzymuje nasz kręgosłup w stabilności zarówno w pracy statycznej mięśni jak i w ruchu. Ponieważ z reguły mało wiemy na temat mięśni głębokich często nie wiemy jak je ćwiczyć albo w ogóle zapominamy o nich podczas treningu. Budujemy jedynie mięśnie, których efekty możemy zobaczyć gołym okiem.
Problematyka bólu kręgosłupa często ma swoje podłoże na tle niewydolności lub „rozleniwienia” mięśni głębokich. Zbytnie rozciągnięcie mięśni np. mięśni brzucha, a także osłabienie mięśni dna miednicy może prowadzić między innymi do pojawienia się przepukliny brzucha (nadmierne rozciągnięcie kresy białej) lub do nietrzymania moczu.
Dzięki ćwiczeniom mięśni głębokich możemy wpływać na poprawę stabilizacji kręgosłupa jak i całego tułowia. Jest to bardzo przydatna właściwość niezależnie czy mamy siedzący tryb życia czy zależy nam na lepszych wynikach w sporcie.
Najlepszy trening dadzą nam ćwiczenia ekscentryczne oraz izometryczne, czyli w skrócie są to ćwiczenia, w których pracujemy nad kontrolą nerwowo-mięśniową w różnych fazach skurczu mięśni. Część z nas ćwiczenia stability core kojarzy w formie tzw planka lub inaczej pozycji deski. To numer jeden na liście ćwiczeń wzmacniających mięśnie głębokie przedniej części tułowia jednak ćwiczeń wzmacniających Core jest znacznie więcej.