Rehabilitacja metodą McKenziego

Borykasz się z bólem kręgosłupa lub rwą kulszową? Masz dość przyjmowania farmaceutyków, które działają tylko na chwilę, nie przynosząc trwałej poprawy, więc szukasz innej skutecznego i bezpiecznego sposobu rehabilitacji? Metoda McKenziego, znana również jako Mechaniczne Diagnozowanie i Terapia (MDT) może być odpowiedzią na Twoje potrzeby! Jest to system diagnostyczno-terapeutyczny opracowany przez nowozelandzkiego fizjoterapeutę Robina McKenziego. To także jedna z najlepiej udokumentowanych metod leczenia bólu kręgosłupa i rwy kulszowej, ciesząca się dużą popularnością na całym świecie.

Na czym polega metoda McKenziego?

Podstawą metody McKenziego jest dokładna diagnoza przyczyny bólu. Terapeuta przeprowadza szczegółowy wywiad i badanie fizykalne, oceniające ruchomość kręgosłupa, wzorce bólowe i reakcje Pacjenta na różne pozycje oraz ruchy. Na podstawie zebranych informacji ustala kierunek terapii, dobierając odpowiednie ćwiczenia i techniki manualne.

Głównymi elementami rehabilitacji metodą McKenziego są:

 • określenie typu i przyczyny bólu kręgosłupa,
 • ćwiczenia ukierunkowane na przywrócenie prawidłowej ruchomości kręgosłupa i zmniejszenie bólu,
 • edukacja Pacjenta i przekazanie mu zestawu ćwiczeń do samodzielnego wykonywania w domu.

W Klinie Kręgosłupa i Rehabilitacji w Warszawie od lat z powodzeniem stosujemy tę metodę do pracy z naszymi Pacjentami, osiągając doskonale rezultaty leczenia przykrych i utrudniających życie dolegliwości bólowych.

Kiedy stosuje się metodę McKenziego?

Metoda McKenziego jest skuteczna w rehabilitacji bólu kręgosłupa o różnym podłożu, m.in.:

 • bólu odcinka lędźwiowego,
 • rwy kulszowej,
 • bólu odcinka szyjnego,
 • bólu promieniującego do kończyn,
 • bólu spowodowanego dyskopatią,
 • bólu stawów kręgosłupa.

Do jej największych zalet zaliczyć można wysoką skuteczność w łagodzeniu dolegliwości, a także poprawę mobilności Pacjenta. Sama terapia jest krótka i przynosi szybkie efekty. W wielu przypadkach zastosowane techniki wystarczą, aby Pacjent poddawany rehabilitacji metodą McKenziego mógł odstawić leki i zapomnieć o nawrotach choroby. Warto jednak pamiętać, że skuteczność metody zależy także w dużym stopniu od samozaparcia Pacjenta, który powinien wykonywać tez odpowiedni zestaw ćwiczeń w domu.

Przeciwwskazania do stosowania metody McKenziego

Rehabilitacja metodą McKenziego nie jest jednak przeznaczona dla każdego Pacjenta. Wśród przeciwwskazań do jej stosowania wymienić można m.in.:

 • ostre złamania lub urazy kręgosłupa,
 • zakażenia kręgosłupa,
 • nowotwory kręgosłupa,
 • zaawansowane schorzenia neurologiczne,
 • dużą niestabilność kręgosłupa.

Przed rozpoczęciem terapii w naszej klinice każdorazowo przeprowadzany jest dokładny wywiad z Pacjentem, co pozwala nam sprawdzić, czy nie ma przeciwwskazań do rozpoczęcia rehabilitacji metodą McKenziego.

Metoda McKenziego w Klinice Kręgosłupa i Rehabilitacji — zapisz się na skuteczną rehabilitację

Dysponujemy wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu metody McKenziego w rehabilitacji naszych Pacjentów. Stosujemy tę metodę w połączeniu z innymi nowoczesnymi technikami fizjoterapeutycznymi, aby zapewnić chorym kompleksową i skuteczną terapię. Jeśli zmagasz się z bólem kręgosłupa lub rwą kulszową, zachęcamy do umówienia się na konsultację w Klinice Kręgosłupa i Rehabilitacji. Nasi specjaliści pomogą Ci dobrać optymalny plan terapii, dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb. Zadzwoń i umów się na wizytę już dziś!

''I'd like to see people treating their own back pain in the same way they approach dental care or washing their hands. It should be just automatic.''
ROBIN MCKENZIE