PROBLEMATYKA KRĘGOSŁUPA

90% zespołów bólowych kręgosłupa pochodzi od dysku. Dlatego jeżeli bolą cię plecy prawie na pewno jest to problem dyskowy! Uszkodzenie krążka międzykręgowego (dysku) zwykle objawia się bólem mięśni kręgosłupa na poziomie uszkodzonego dysku. Dodatkowo przy uciśniętym nerwie rdzeniowym przez tkankę dysku najczęściej występuje ból w nodze. W przypadku odcinka lędźwiowego uszkodzenie dysku rozpoznawalne jest najczęściej jako „zapalenie korzonków” inaczej lumbago. Ból może występować centralnie w kręgosłupie, w linii poprzecznej kręgosłupa, może być jednostronny, obustronny lub asymetryczny (bardziej boli któraś ze stron). Bardzo często uszkodzenie dysku w okolicach lędźwi czy krzyża wywołuje ból przeniesiony do pośladka, biodra lub pachwiny.

Kiedy wysunięty fragment dysku zaczyna naciskać na elementy układu nerwowego (rdzeń kręgowy, nerw rdzeniowy) mogą pojawić się objawy neurologiczne, takie jak drętwienie / mrowienie lub spadek siły mięśniowej w kończynie np. opadająca stopa lub nie możność wspięcia się na palce stopy. Im większy ucisk na nerw, tym ból schodzi w niższe partie kończyny. Większość naszych pacjentów donosi, że dolegliwości pojawiają się w trakcie dłuższego, zgarbionego siedzenia. Najgorsza dla naszego kręgosłupa jest pozycja zgarbiona przyjęta na dłuższy czas np. praca przy komputerze, siedzenie na kanapie. Godziny spędzone w takiej pozycji, brak zachowanej lordozy w odcinku lędźwiowym i szyjnym, wysunięta do przodu głowa uruchamia łańcuch zmian, które w początkowych stanach występują pod postacią napiętych mięśni, bólu, kłucia czy pieczenia a z czasem doprowadzają do poważniejszych uszkodzeń dysku.

Rozwój choroby jest zazwyczaj stopniowy, a nie nagły jak np. przy dźwignięciu czegoś z podłogi kiedy ból pojawia się jako postrzał i unieruchamia w zgiętej pozycji. Proces destrukcji krążka następuje powoli, często trwa latami, a nawet dekadami. Sygnały pojawiają się w charakterze nawrotowym, a rozwój zazwyczaj jest stopniowy. Odczuwamy je najczęściej pod postacią ograniczonego zakresu ruchu w jakimś kierunku np. ograniczony skręt głową w prawo/lewo, nie możność szybkiego wstania i wyprostowania się po długim siedzeniu w pozycji zgarbionej. Bolesne może być również przekręcanie się z boku na bok w pozycji leżącej. Ból może być również odczuwalny przy kichnięciu lub kaszlnięciu w przypadku problemów z odcinkiem lędźwiowym.

Problem ten dotyczy bardzo dużej części społeczeństwa. Wywiad z pacjentem uwidacznia, że problemy bólowe najczęściej pojawiają się po długotrwałym siedzeniu w pozycji zgarbionej. Brak właściwych ćwiczeń, kompensujących błędną postawę w trakcie siedzenia, brak prawidłowego wzorca postawy siedzącej, brak odpowiedniej ilości ruchu/sportu, czas spędzony w samochodzie, praca przed komputerem i wieczory spędzane na kanapie doprowadzają do zmian degeneracyjnych struktur kręgosłupa. Wzorce te często stosowane są latami. Dlatego tak istotne jest wprowadzenie prawidłowych nawyków w życiu codziennym, szczególnie jeśli chodzi o pozycję siedzącą.

W odpowiedzi na powyższe procesy degeneracyjne zalecamy specjalną terapię ukierunkowaną na odwrócenie i niwelowanie powstałych zmian. Terapia składa się z odpowiedniego zabiegu na tkankach miękkich kręgosłupa, Fundamentem tej terapii są ćwiczenia wprowadzające równowagę biomechaniczną.

Cytując mojego mentora – Robina McKenziego, którego metodę stosuję jako certyfikowany terapeuta, jeżeli każdego dnia poświęcamy czas na umycie zębów czy higienę rąk, to dlaczego zapominamy o naszym kręgosłupie, który ma nam służyć całe życie?!

”I’d like to see people treating their
own back pain in the same way they approach
dental care or washing their hands.
It should be just automatic.”

– ROBIN MCKENZIE